90/10 ve 6 Saniye Kuralı

Hayatın %10’u başınıza gelenlerden oluşur. Diğer %90’ı nasıl davrandığınızla gelişir.

Günlük yaşamda almış olduğunuz bir karar ya da yaptığınız bir seçim gibi, göstermiş olduğunuz tepki ve davranışlar da nasıl bir sonuca ulaşacağınıza dair gideceğiniz iki farklı yol gibidir. Buna biz genelde KADER, NASİP ya da BERBAT BİR GÜN diyerek kendimizi teselli ederiz.

Unutmayın !!! Yaşam sürecinizde size sunulan bir teklife “HAYIR ” cevabını verdiğinizde karşılaşacağınız sonuç; “EVET ” cevabını verdiğinizde farklılaşır ve sizi bambaşka bir serüvene sokar.

İşte 90/10 kuralı da, sizin davranışlarınızı ne şekilde kontrol ettiğiniz ve sonuçlarında ne tür geribildirimler aldığınız ile alakalıdır.

Atalarımız nede güzel söylemiş. “Akıllı, söylemeden (önce) düşünür, akılsız düşünmeden söyler.” Kelimeler düşünceleri, düşünceler davranışları, davranışlar da hayatı belirler. Evet, hiçbir zaman düşüncelerimizi kontrol edemeyiz fakat kelimelerimizi kontrol edebiliriz. Ve tekrar ederek bilinçaltımızı düzenleyebilir ve hayatımızın kontrolünü ele geçirebiliriz.

Evet, hayatın %10’u, sizin başınıza gelenlerden oluşur. Hayatın diğer %90’ına ise sizin bu başınıza gelenlere bakışınıza ve nasıl davrandığınızla karar verilir. İnsanlar anlamsız şeyler söyler ve yaparlar. İnsanlar hasta olurlar. Arabalar bozulurlar. Uçaklar geç kalır ve bütün planlarımızı alt üst ederler. Trafikte bir sürücü canımızı sıkabilir vs… Bu durumda sizden bağımsız olarak gelişen bir olay karşısında tepki vermeden önce, bir süreliğine zamanı durdurarak, her iki olasılıkta ne olacağını tahmin etmek için kaseti ileri sarın. Kendinizde ve çevrenizde en az hasarı yaratacak cevabı, yine kendi seçiminiz olan %90’lık kısımda bulacaksınız.

Yine hayatımızı etkileyen kontrolünüz dışında gerçekleşen diğer konu Altı Saniye Kuralı; “Başkalarının Düşüncelerine Önem Verin Ama Sizi Yönlendirmelerine İzin Vermeyin “Biliçaltı alışkanlıklar ve tekrarlarla öğrendiğini Unutmayın.”

Çevremizdeki en sevdiklerimiz  genelde bilmedikleri  konularda bile çok fazla fikirleri olur..! Bizi aslında koruma içgüdüsüyle “Öyle yapma böyle yap, onu giyme bunu giy, öyle söyleme böyle söyle, onu yeme bunu ye, oraya gitme buraya git, o sana göre değil, bu sana göre, o kötü uzak dur, bu çok iyi insan, çok iyi işte çalışıyorsun ya da bu işte harcanıyorsun, vs…” gibi, buna benzer bir sürü cümlelerle sizi yönlendirmeye çalışırlar.  “Acaba mı? Doğru olabilir mi?” diye düşünmeden de haliyle edemezsiniz. Çünkü çoğunluk kafanızı karıştırır…

Ancak aldığımız kararların zamanlamasını araştırmak için yapılan bir deneyde aslında kararları bilincimiz değil bilinçaltımız tarafından alındığını göstermiştir. Dolayısıyla 6 saniye önceki kararlarımızı kontrol etmek için alışkanlıklarımıza, çoğunlukla bulunduğumuz ortamların bize etkilerine ve hayatımızdaki seçimlerimize olan etkilerini gözden geçirmeliyiz. Yani bilinçaltımızın bizi yönlendirdiği her seçim aslında bizim kendimize kodladığımız isteklerden başka bir şey değil.

Şimdi deneyi izlemeden önce geçmişte aldığınız bir kararı, sevdiklerinizin sizi koruma içgüdüsüyle bu karardan nasıl vazgeçtiğinizi tekrar düşünün ve doğru kararları sizin verebileceğinize inanın ve sizin doğrularınıza göre kararlarınızı vermeye çalışın…

Sizde artık kendi yönünü çizerek özgürce hareket etmeye başlarsanız o zaman yerli, yersiz yapılan tüm yönlendirmelerin farkına varır, zehirlenmezsin. Bu sizin hayatınız başkalarının değil…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir