İş Süreçlerin’ de Yapay Zekanın Etkileri

90’lı yıllarda Firmalar personel alımlarını yapmak için gazetelere ilan vererek açıklıklarını kapatmaya çalışmışlardır. İşe alım sürecinin başlangıcını oluşturan bu gazete ve tanıdık vasıtasıyla personel bulma zahmetli bir ve yorucu bir süreç oluşturmakdaydı.

2000 lerden itibaren hayatımızın her ortamına giren internet artık personel alımında büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Skype, FaceTime Facebook, Linkedin, Twitter ve İnstagram vb. Sosyal ağlardan işe alım sürecinde İK işe alım ekiplerinin işleri kolaylaştırmaktadır. Binlerce adayın özgeçmişleri, tutum ve davranışları firma kültürüne sahip olup, olamayacakları artık kolay şekilde tespit edebilmektedir. Aday mülakatları online ortamda yapılarak büyük zaman tasarrufu yapılmaktadır.

Yeni iş sahanlığında robot mühendisleri, yazılım ve donanımcılar, e – ticaret uzmanları, sosyal medya uzmanları gibi yeni meslekler artık hayatımıza girmiştir.

  • Yapay zekayla yakın gelecekte aday cv ileri toplayacak, mükalat kriterleri  kendisi belirleyecek, adaya sorular soracak ve adayın mülakata uygun olup olmadığına karar verecektir.
  • İnsan Kaynakları üzerinden oluşacak inovasyon sebebiyle kurumlar İşe alım ekiplerinde küçülmeye gidecektir.
  • Yapay Zekayla özlük işleri departmanları tarihteki yerini alacaktır.
  • Yapay Zekayla online eğitimlerin önemi çoğalacaktır.
  • Yapay zekayla turnover oranında düşme meydana gelecektir.
  • Büyük ve hantal sistemlerden uzaklaşılacaktır.
  • Süreçlerde basitleşme meydana gelecektir.

Teknolojinin insanın evriminden daha hızlı ilerlemesi iş hayatındaki iş yapma şeklinden özel yaşama kadar etkileri görülmeye hızlı ve kararlı bir şekilde devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir